Mały Uniwersytet Rzeszowski na Wydziale20.12.2017 09:38

Na naszym Wydziale, w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 2 grudnia 2017 roku odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych.
Dr inż. Marta Pisarek, entomolog z Katedry Agroekologii przeprowadziła zajęcia "Rola owadów  zapylających w przyrodzie "dla uczniów z klas I-III. W pierwszej części zajęć młodzi słuchacze wysłuchali informacje o wybranych gatunkach owadów zapylających (pszczoła miodna, trzmiel ziemny, murarka ogrodowa, bzyg pręgowany, fruczak gołąbek, itp.). Następnie poznali inne zadania jakie te owady spełniają w środowisku. W drugiej części zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z kolekcją domków dla owadów i porozmawiać o materiałach potrzebnych do ich wykonania. Zadawali liczne, czasem zaskakujące pytania i okazali się wdzięcznymi słuchaczami. Dzieci reagowały żywo, zachowując niezwykłą, jak na dzisiejsze realia dyscyplinę.
Natomiast dla klas IV-VI tematem wiodącym zajęć był „ Podwodny świat owadów”, o którym opowiadała dr Aneta Bylak z Katedry Ekologii i Biologii Środowiska, zajmująca się ekologią wód śródlądowych. Warsztaty te były prowadzone metodami aktywizującymi, do których wykorzystano m.in. pokaz multimedialny. Zajęcia składały się z dwóch części: pierwszej – wprowadzającej i drugiej – warsztatowej. Najpierw mali studenci, pracując z ogromnym zaangażowaniem, dociekliwie poszukiwali odpowiedzi na pytania stawiane przez prowadzącą. Dzielili się także swoimi obserwacjami dotyczącymi owadów żyjących pod wodą. W drugiej części zapoznali się z najbardziej interesującymi przedstawicielami wodnych bezkręgowców, ich przystosowaniami do środowiska oraz budową. Uczyli się jak rozpoznawać żyjące w naszych wodach zwierzęta. Przyszli biolodzy zadawali prowadzącej także „trudne” pytania, np. „Dlaczego nartnik tonie w wodzie z płynem do naczyń?”. Prowadząca szczegółowo odpowiadała na pytania frapujące dzieci. Niektórzy z uczestników wychodząc deklarowali, że chętnie wysłuchaliby w przyszłości kolejnych opowieści o życiu w wodzie. Miła atmosfera przeniosła się na korytarz, gdzie słychać było jeszcze długo jak dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z oczekującymi rodzicami.
Po zakończeniu zajęć uczniowie Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymali wpisy do indeksów.