“Biomedical theories of aging“

In memory of Prof. Tomasz Biliński

|21th-22edJune 2018|

Faculty of Biology and Agriculture, Department of  Analytical Biochemistry

University of Rzeszow, Poland

Dear Colleagues

On behalf of the Organizing Committee, we have the pleasure to invite you to attend the conference Biomedical theories of aging. In memory of Prof. Tomasz Bilińskito be held at the University of Rzeszów - Faculty of Biology and Agriculture.

The program has been developed around the theme of "Biomedical theories of aging". Theories of aging can be divided into two categories: those that answer the question “Why do we age?” and those that address the question “How do we age?”. The focus of this conference will be the fundamental processes and pathways of aging emerging from studies of model organisms, how these concepts advance our understanding of human aging and age associated diseases, and how this knowledge can be translated into interventions to ameliorate the functional decline with age. The conference will be dedicated to the memory of Prof. Tomasz Biliński (1938-2016) who concentrated the research of his team in Rzeszów on the problem of yeast aging and formulated the theory of hypertrophy primarily for the aging of yeast.

We hope that the Conference will be a great scientific success and an enjoyable experience for all the participants. We are also sure that the Conference will offer the opportunity for fruitful discussions and give the possibility to initiate new collaborations.

Izabela Sadowska-Bartosz & Grzegorz Bartosz
Chairs of the Organizing Committee

Local Organizing Committee:

I. Sadowska-Bartosz, Rzeszow

G. Bartosz, Rzeszow/Lodz

E. Żyracka, Rzeszow

E. Bieszczad-Bedrejczuk, Rzeszow

M. Grzesik, Rzeszow

K. Naparło, Rzeszow

REGISTER & PAY BY 2 APRIL 2018 TO ATTEND (detailed information will be provided soon)

Honorary Patronage

Prof. dr hab. Sylwester Czopek