Konferencja na temat spowolnienia przekształcania zasobów ekosystemów i posiedzenie Zarządu Głównego PTIE na Uniwersytecie Rzeszowskim05.03.2020 13:05

W dniach 2-3 marca 2020 roku w Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Zelwerowicza 4) odbyła się IV Konferencja Naukowa: „Retardacja przekształcania zasobów środowiska. Osiągnięcia, problemy, perspektywy”. Została zorganizowana pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwestra Czopka.
Kolejna już konferencja na wskazany temat jest efektem współpracy naukowej licznych pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego; organizacji podjęli się pracownicy Zakładu Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami oraz Zakładu Chemii i Toksykologii Żywności.
Uczestnikami Konferencji byli także liczni członkowie Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej oraz Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, którzy znaleźli się w składzie Komitetu Naukowego konferencji. Sponsorem głównym Konferencji była PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.
Konferencję otwierali Pan Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych, dr hab. Józef Cebulski, prof. UR oraz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji prof. dr hab. Joanna Kostecka.
Prezentowane wystąpienia podkreślały między innymi fakt dalszego degradowania ekosystemów i niewystarczające działania edukacyjne w zakresie zapobiegania utracie różnorodności biologicznej. Pozostałe rozważały potrzebę wykorzystywania różnorodnych zasobów środowiska przez człowieka i wynikające z tego problemy.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia wystawy pasteli sławiących urodę Planety, wykonanych przez rzeszowską artystkę, Krystynę Bileńki z cyklu „Kolory Ziemi”. Mogli też zdobyć autograf Anny Kalinowskiej, autorki nowo wydanej książki „Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności”. Dzięki współpracy z PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, możliwe było także zwiedzanie instalacji termicznego przekształcania odpadów.
Po konferencji odbyło się 8me zebranie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej, któremu w kadencji 2016-2020, przewodniczy prof. dr hab. Joanna Kostecka, kierująca Zakładem Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami.