14 kwietnia 2019 roku odszedł JM Rektor Politechniki Gdańskiej16.04.2019 12:39

"Doświadczyliśmy straty, którą trudno opisać słowami"

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość, że 14 kwietnia 2019 roku, nagle zmarł JM Rektor Politechniki Gdańskiej, Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik.

Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu stopień doktora i doktora habilitowanego a później tytuł profesora. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych, miał też na koncie wiele patentów.

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu tytuły doktora honoris causa.

Oprócz wszystkich funkcji naukowych, które pełnił na swojej uczelni, Pan Profesor realizował projekt Maestro „SZEREG MOCY PRZECIWUTLENIAJĄCEJ JAKO NARZĘDZIE POZWALAJĄCE NA RACJONALNE PROJEKTOWANIE I OCENĘ WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNYCH ŻYWNOŚCI FUNKCJONALNEJ ZAWIERAJĄCEJ PRZECIWUTLENIAJĄCE ZWIĄZKI FITOCHEMICZNE” we współpracy z zespołem dr hab. Izabeli Sadowskiej-Bartosz (Zakład Biochemii Analitycznej WBR UR).

Słowa głębokiego współczucia wszystkim, których nagła śmierć Profesora dotknęła.

W imieniu pracowników Zakładu Biochemii Analitycznej i całej społeczności Wydziału Biologiczno-Rolniczego UR, pragniemy złożyć najszczersze kondolencje rodzinie śp. Pana Profesora, najbliższym współpracownikom, a także wszystkim wychowankom.