Studenci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis w Uniwersytecie Rzeszowskim08.10.2018 11:54

W dniach  27.08.2018 – 10.09.2018r. odbyła się w Uniwersytecie Rzeszowskim konferencja i seminarium  pt. - „Horses Management and Welfare”, organizowana przez Katedrę Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich oraz SKN AnimalEquus.

Część wykładowa miała miejsce na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ponieważ seminarium  miało także charakter praktyczny realizowane było w obiektach prowadzących hodowlę, trening i użytkujących konie w sporcie i rekreacji.

Główne wykłady prowadziła Ass. Prof. Maja Makagon z UC Davis oraz dr hab. inż. Jadwiga Topczewska, prof. UR z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obejmowały zagadnienia związane z rolą i miejscem koni w życiu człowieka a także zmianą w kierunkach użytkowania oraz systemami chowu i zarządzania. Wiele uwagi poświęcono na porównanie rozwiązań prawnych obowiązujących w stanie Kalifornia i w Polsce dotyczących dobrostanu koni.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczestników seminarium była możliwość wykonania, zgodnie z opracowaniem  „Welfare Monitoring System” – „Assessment protocol for horses”, oceny poziomu dobrostanu koni w każdym z odwiedzanych obiektów. Wspólna praca zaowocowała wieloma ciekawymi wnioskami i inspirującymi spostrzeżeniami, ważnymi dla podejmowanych działań na rzecz poprawy dobrostanu koniowatych.

Pierwsze tego typu wydarzenie organizowane wspólnie przez Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Kalifornijski w Davis cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem a młodzież akademicka opuszczała Rzeszów zachwycona i pełna pozytywnych wrażeń.

Planowane są kolejne międzynarodowe seminaria tematyczne jako spotkania młodych naukowców z obu Uniwersytetów.