Awans naukowy pracownika Wydziału!04.10.2018 10:57

Miło nam poinformować, że Pani dr Aneta Bylak, pracownik Katedry Ekologii i Biologii Środowiska, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk biologicznych w dyscyplinie ekologia, nadany przez Radę Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 25 września 2018.

Cykl publikacji wchodzący skład osiągnięcia naukowego o tytule Efekt bariery w funkcjonowaniu populacji ryb potoków karpackich dotyczył oceny wpływu barier naturalnych i generowanych przez działalność człowieka, na funkcjonowanie populacji ryb w potokach karpackich. Habilitantka wskazała na istotną zależność między funkcjonowaniem populacji ryb w górskich potokach a zachowaniem dwukierunkowej łączności pomiędzy poszczególnymi jego częściami. W historii życia ryb istnieją mechanizmy adaptacyjne pozwalające na trwanie populacji w dynamicznym środowisku potoku górskiego, mimo istnienia naturalnych barier ograniczających czasowo możliwość odbywania wędrówek przez ryby. W swoich badaniach dr hab. A. Bylak wykazała, że zachowanie naturalnych cech morfologii potoku górskiego, których stałym elementem są mniej lub bardziej szczelne bariery powstające w efekcie gromadzenia się w korycie rumoszu drzewnego, sprzyja zwiększaniu heterogenności siedlisk i ułatwia współwystępowanie różnych gatunków fauny wodnej. Heterogenność środowiska w kompleksie bobrowym oraz szczelność tam decydowały o przestrzennych i czasowych zmianach w lokalnych zespołach ryb, które funkcjonowały w systemie potoku jako metazespół (metacommunity). Efekt bariery w funkcjonowaniu populacji ryb był natomiast wyraźnie widoczny w przypadku konstrukcji budowanych przez człowieka. W Karpatach duża liczba, niskich, ale niedrożnych barier stwarza realny problem przetrwania wielu gatunków ryb. Odzyskanie drożności przez potok wymaga w takich sytuacjach przemyślanej ingerencji człowieka, gdyż, aby zapewnić możliwości migracji ryb konieczne jest precyzyjne odniesienie parametrów konstrukcji hydrotechnicznych do ekologicznych uwarunkowań funkcjonowania populacji ryb występujących w danym potoku.

Dr hab. Aneta Bylak od wielu lat prowadzi badania dotyczące wpływu innych czynników ekologicznych na zespoły ryb i bezkręgowców wodnych potoków karpackich. Efektem Jej badań są także wysoko punktowane publikacje dotyczące m.in. teorii metapopulacji, biogeografii wysp i modelu dynamiki populacji „źródło-ujście”, a aktualnie, przy współpracy z Uniwersytetem w Otago pracuje nad uogólnionym wzorcem migracji gatunków oportunistycznych w górę dopływów zbiorników zaporowych.

Pani dr hab. Anecie Bylak serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.